2016-2017 ÖĞRETİM YILI DERS KAYITLARI HAKKINDA
26.08.2016

Üniversiteye bu sene yerleşen öğrenciler için: http://oidb.ogu.edu.tr/Sayfa/Index/59

 

Kayıt yenileyecek diğer öğrencilerimizin dikkatine:

Kayıt tarihleri için tıklayınız: http://oidb.ogu.edu.tr/Duyuru/Detay/19

KAYDINIZI İNTERNET ÜZERİNDEN YAPABİLİRSİNİZ. EĞER SEÇECEĞİNİZ DERSLERDEN EMİNSENİZ VE DANIŞMANINIZ İNTERNET ÜZERİNDEN KAYDINIZI ONAYLAMIŞSA, BÖLÜME GELMENİZE GEREK YOKTUR. KAYIT EVRAKINIZI İMZALAMAK İÇİN EKLE-SİL DÖNEMİNİN SONUNA KADAR VAKTİNİZ VARDIR. [İMZALI KAYIT EVRAKINI TESLİM ETMEK ZORUNLUDUR.]

DERS PROGRAMI VE AÇILACAK DERS LİSTESİNİ DERS KAYIT REHBERİ EŞLİĞİNDE DİKKATLİCE İNCELEYEREK KAYDINIZI YAPINIZ. [Ders kayıt rehberi için tıklayınız.]

AŞAĞIDAKİ BİLGİLER VE LİNKLER, ÖĞRENCİ İŞLERİ SAYFASINDAN ALINAN RESMİ BİLGİLERDİR. LÜTFEN DİKKATLİCE OKUYUNUZ. HER ÖĞRENCİ DERS KAYITLARINDAN KENDİ SORUMLUDUR. UNUTMAYINIZ.

KAYIT YENİLEME

Madde 6- Kayıt yenileme işlemleri: (1) Öğrencinin İnternet üzerinden Kaydını Yenilemesi: Öğrenci, akademik takvimde belirtilen “Ders Kayıtları” süresi içerisinde, ESOGÜ Öğrenci Bilgi Sistemine (OGUBS), kendi şifresi ile girerek derslere kaydını yapar; (2) Danışman Onayı: OGUBS üzerinden kaydını yaptıran öğrencinin Akademik danışmanı, Öğrenci Bilgi Sistemi aracılığıyla elektronik olarak öğrencinin kaydını onaylar veya reddeder. Onaylama halinde kesin kayıt tamamlanmıştır ve öğrencinin yeniden kayıt sistemine girerek ders kaydında değişiklik yapması olanaksızdır. Danışmanın kaydı reddetmesi durumunda, öğrenci danışmanıyla görüşerek, kaydın reddine sebep olan konu düzeltildikten sonra, yeniden danışman onayına gönderir. Öğrenci “Ders Kayıt Formu”nu danışmanına en geç “ekle-sil” haftası sonuna kadar imzalatarak bölüme teslim etmesi gerekir.

Madde 7- Kayıt yenilemede öğrenciler aşağıdaki kurallara göre hareket ederler: 

a)        Öğrenci, ESOGÜ Önlisans, Lisans Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 10. maddesinde açıklanan ders yükü sınırlarına uygun olarak ders seçimi yapar. Öğrenci, “Başarısız” olduğu (FF ve/veya YZ notu alınmış) dersleri, açılması halinde, öncelikle kendi Bölümünün/Programının diğer öğretiminden (birinci veya varsa ikinci öğretiminden) alır. Kendi bölümü/programı içinde ders çakışması ortadan kaldırılamıyorsa, bir başka   Bölümden/Programdan eşdeğer ders seçimi yapılabilir. 

b)        “Akademik Yetersizlik” uyarısı almış öğrenciler ESOGÜ Önlisans, Lisans Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nin 19.cu maddesi uyarınca ders seçimi yaparlar.

c)        Ön koşullu derslere, bir dersin ön koşulu olan dersten en az DD/YT notu veya “Devam” alınmadan kayıt yaptırılamaz.

d)        Öğrencinin, daha önceki yarıyıllarda almış olduğu derslerin yerine, farklı kodlu eşdeğer dersi alması durumunda, kayıt sisteminde hangi dersin yerine alındığı belirtilir.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız: http://oidb.ogu.edu.tr/Sayfa/Index/50